Web Hocası Forumu, bilgisayar dünyasındaki en son gelişmeleri tartışmak ve deneyimlerinizi paylaşmak için ideal bir platformdur.
Web Hocası Forumu, bilgisayarlar, Web yazılımlar ve donanımlar hakkında bilgi alışverişi yapabileceğiniz ve diğer teknoloji tutkunlarıyla etkileşime geçebileceğiniz dinamik bir topluluğa ev sahipliği yapmaktadır.

Rehber Windows Üzerinden MacOS EFI Bölümüne Nasıl Erişilir?

Admin Çevrimdışı
Katılım
1 Nis 2024
Mesajlar
110
Çözümler
2
Tepkime puanı
17
Puanları
18
Hacintosh sisteminizde kext güncellerken veya başka bir nedenle bir hata yaptıysanız, bunu düzeltmek için EFI bölümüne erişim sağlamanız gerekebilir. Ancak, Hackintosh sisteminiz açılmadığında EFI bölümüne erişmek için Windows'u kullanabilirsiniz. Bunun için kullanabileceğiniz tek bir program var: Explorer++.

Google’da Explorer++ yazarak ilgili programı kendi sitesinden indirebilirsiniz.

Ancak, sadece Explorer++'ı indirmek yeterli değil. EFI bölümüne erişebilmek için birkaç adım daha yapmanız gerekiyor.

İşleme başlamak için öncelikle Windows Terminal’ini açıp "diskpart" komutunu yazın.

Daha sonra, Windows size yeni bir terminal açacak ve burada "diskpart" aracını kullanabileceksiniz.

İlk olarak, "list disk" komutunu yazarak bilgisayarınızdaki disklerin listelendiğini görebilirsiniz.

1714815842302

MacOS sisteminiz hangi diske kuruluysa, o diski seçmelisiniz. Benim sistemi disk 0 üzerine kurulu, bu yüzden "select disk 0" komutunu yazarak disk 0’ı seçelim.

1714815865368

Diski seçtikten sonra, disk içindeki bölüntüleri görüntülememiz gerekiyor. Bunun için "list partition" komutunu kullanıyoruz.

1714815881867

Bölüntüler listelendi. Buradan EFI bölümünü seçmeniz gerekiyor. Genellikle düşük boyutlu olan bölüm EFI bölümüdür. Bu yüzden, "select partition 1" komutunu kullanarak EFI bölümümü seçiyorum.

1714815898129

Bölümü seçtikten sonra yapmanız gereken tek şey "assign" komutunu kullanmak. Bu komut ile EFI bölümümüzü bağlayacağız.

1714815914472

EFI bölümümüz Bu Bilgisayar altında görüntülenebilir durumda. Ancak, buradan EFI bölümünü açmaya çalışırsanız muhtemelen bir hata alacak ve güvenlik nedeniyle erişim sağlayamayacaksınız. Bunun için Explorer++ programını kullanmalısınız.

1714815929788

Not: Explorer++ programını sağ tıklayarak "Yönetici olarak çalıştır" seçeneğini seçmelisiniz. Aksi takdirde, aynı hatayı burada da alırsınız.

Explorer++ programına sağ tıklayıp "Yönetici olarak çalıştır" dedikten sonra, EFI klasörüne çift tıklayarak EFI'nize erişebilir ve gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.
 

Konuyu görüntüleyenler

Geri
Üst