Web Hocası Forumu, bilgisayar dünyasındaki en son gelişmeleri tartışmak ve deneyimlerinizi paylaşmak için ideal bir platformdur.
Web Hocası Forumu, bilgisayarlar, Web yazılımlar ve donanımlar hakkında bilgi alışverişi yapabileceğiniz ve diğer teknoloji tutkunlarıyla etkileşime geçebileceğiniz dinamik bir topluluğa ev sahipliği yapmaktadır.

Rehber Windows 11 2024 Güncellemesi

Admin Çevrimdışı
Katılım
1 Nis 2024
Mesajlar
110
Çözümler
2
Tepkime puanı
17
Puanları
18
Windows 11 2024 Güncellemesi, Arm cihazları için daha iyi destek de dahil olmak üzere işletim sistemine çok sayıda değişiklik getiriyor.

Windows 11, Microsoft işletim sisteminin en iyi versiyonlarından biridir ve 2022'deki 22H2 sürümü ve 2023'teki 23H2 sürümü gibi özellik güncellemeleriyle daha da iyi olmaya devam etmektedir . Microsoft, 2024 için Windows 11 sürüm 24H2'yi (veya 2024 Güncellemesini) piyasaya sürerek geleneği sürdürüyor ancak bu, Windows 11'e yönelik şimdiye kadarki en büyük güncelleme olabilir. Aslında pek çok kişi bunun Windows 12 olmasını bekliyordu ancak bunun yerine Windows 11 sürüm 24H2'yi veya 2024 Güncellemesini alındığı ortaya çıktı.


Ancak bu, bunun ne kadar büyük bir güncelleme olduğu anlamına gelmiyor. Windows 11'in 24H2 sürümü, tamamen yeni AI özellikleri ve Arm cihazları için büyük iyileştirmeler ile bazı büyük yenilikler getirmeye hazırlanıyor. Bu gelişmeler, yaklaşmakta olan Qualcomm Snapdragon X Elite yonga setine sahip bilgisayarların piyasaya sürülmesinde büyük rol oynayacak.

Windows 11 2024 Güncellemesi ne zaman yayınlanacak?​

1715256927320

Windows 11 sürüm 24H2'nin adından da anlaşılacağı gibi 2024'ün ikinci yarısında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Genel kullanılabilirliğin Eylül ayı civarında olması bekleniyor. Bu, Windows 11'e yönelik önceki büyük güncellemelerle uyumludur. Başlangıçta Windows 11'e geçeceği bildirilmiş olmasına rağmen, Windows'un bir sonraki sürümünün, son birkaç yıldır gördüğümüze benzer şekilde, yıllık güncelleme döngüsüne devam etmesi bekleniyor. üç yıllık geliştirme döngüsü.

Ancak bu sürüm normal prosedürden biraz farklı olacak çünkü bu sürüm Germanium kod adlı yeni bir platform sürümünü temel alıyor. Bu yeni platform, Snapdragon X Elite'e sahip tüm Windows on Arm cihazlarını içeren Windows 11 sürüm 24H2'ye sahip cihaz gönderen üreticiler için gerekli olacak. Şu anda, Windows 11 sürüm 24H2 zaten RTM aşamasında görünüyor; yapı 26100, Microsoft'un PC üreticilerine sağladığı yapıdır.

Bundan sonraki güncellemeler bu yapıya ek olarak toplu güncellemeler olacak ve yılın ilerleyen dönemlerinde (Eylül civarında) yayınlanacak düzeltmeleri ve özellikleri eklemeye devam edecekler. Bu noktada, mevcut PC'ler 24H2 sürümüne güncelleme alacak, Snapdragon X Elite ise 26100 sürümünden sonra sunulan iyileştirmelerin geri kalanıyla birlikte daha küçük bir güncelleme alacak.

Windows 11 2024 Güncellemesi ücretsiz bir yükseltme olacak mı?​

Microsoft, son birkaç yıldır Windows için ücretsiz yazılım güncellemeleri sağlıyor ve elbette bu durum Windows 11 sürüm 24H2'de de değişmiyor. Zaten Windows 11 çalıştırıyorsanız ve sistem gereksinimlerinin değişmemesi durumunda bu güncellemenin ücretsiz olarak sunulmasını bekleyebilirsiniz.

Ancak bu güncellemedeki bazı yeni özellikler, özellikle yapay zekayla ilgili olanlar olmak üzere belirli donanımlar gerektirebilir. Örneğin, video oyunu grafiklerini otomatik olarak daha yüksek bir çözünürlüğe yükseltmek için bir NPU kullanan otomatik bir "süper çözünürlük" özelliğinin kanıtlarını gördük. Bilgisayarınızda NPU yoksa, NPU'su olan bir bilgisayar satın almadığınız sürece bundan yararlanamazsınız.

Windows 11 24H2'ye yükseltme yapılması gerekiyor mu?​

1715256999273

Zorunlu olan aylık toplu güncellemelerin aksine, Windows 11 sürüm 24H2 gibi özellik güncellemeleri, mevcut Windows sürümleri desteklendiği sürece kullanıcılar için genellikle tamamen isteğe bağlıdır. Temel olarak, zaten Windows 11'in en son sürümünü kullanıyorsanız hemen 24H2 sürümüne yükseltmeniz gerekmeyecek.

Ancak Windows 11'in çalışma şekli, her özellik güncellemesinin iki yıl (Enterprise ve Education sürümleri için üç yıl) boyunca desteklenmesidir. Mevcut sürümünüzün destek süresinin sonuna yaklaştığınızda daha yeni bir sürüme yükseltme yapmak zorunda kalacaksınız. Orijinal Windows 11 sürümü Home ve Pro sürümleri için zaten desteklenmektedir ve Windows 11 sürüm 22H2'yi çalıştırıyorsanız bu sürüm bu yılın sonuna doğru ömrünün sonuna ulaşacaktır. Önümüzdeki aylarda kullanıcıların muhtemelen halihazırda mevcutsa 23H2 veya 24H2 sürümüne yükseltme yapması gerekecek.

Windows 11 2024 Güncellemesindeki yenilikler neler?​

Windows 11 2024 Güncellemesi hala geliştirilme aşamasındadır ve Microsoft'un 20 Mayıs'ta Snapdragon X tarafından desteklenen bir PC dalgasını piyasaya süreceği etkinliğe kadar bazı sürprizler hazırlayacağından henüz dahil edilen tüm özellikler hakkında bilgi sahibi olmayabiliriz. Seçkinler. Ancak bu değişikliklerin büyük bir kısmı halihazırda Geliştirici kanalında Windows Insider'lar ile test ediliyor, dolayısıyla ne bekleyebileceğimiz konusunda iyi bir fikrimiz var.

AI Explorer (ve daha fazlası)​

Yapay zeka, son bir yıldır Windows'un temel odağı haline geldi ve Windows 11'in 24H2 sürümüne kadar önemli ölçüde artış gösteriyor. Raporlarda sıklıkla bahsedilen, ancak henüz kendimizi göremediğimiz bir özellik, Windows 10'daki Zaman Çizelgesi özelliğine benzer şekilde geçmiş etkinliklerinizden herhangi birini yüzeye çıkarabilen "AI Explorer" olarak adlandırılmaktadır. Aradaki fark, bunun herhangi bir programla çalışabilmesidir. Uygulamalarınızın ve baktığınız şeye bakarak ne yaptığınızı hatırlayacaktır; böylece dinozorlarla ilgili belgeleri görmek istiyorsanız, içinde "dinozor" kelimesi geçen herhangi bir belge veya sayfayı görüntüleyebilir. Ancak Microsoft bu özelliği henüz açıklamadı, dolayısıyla ne yapabileceğini kesin olarak söylemek zor.

1715257035136

Diğer AI özellikleri arasında, PC'nizde oynadığınız videoların ve oyunların kalitesini yükseltmek için bir "Süper Çözünürlük" özelliği yer alıyor; bu, Insider yapılarında da tespit edildi (henüz işlevsel olmasa da). Ayrıca daha önce belirli Surface cihazlarına özel olan ve artık herkesin kullanımına sunulacak bir Ses Netliği özelliği de mevcut. Yapay zeka destekli bu özellik CPU üzerinde çalışır, böylece herhangi bir bilgisayar bunu kullanabilir ve mikrofonunuzdaki arka plan gürültüsünü kaldırabilir, böylece aramanın diğer ucundaki kişiler sizi daha net duyabilir. Bu özellik halihazırda test aşamasındadır.

Ayrıca masaüstü arka planınıza paralaks efekti eklemek için yapay zekayı kullanabileceğiniz de söylendi.

Dosya Gezgini iyileştirmeleri​


Windows 11 Dosya Gezgini bu sefer başka bir yeniden tasarıma sahip değil, ancak bu güncellemeyle bazı önemli yükseltmeler alıyor. Yeni başlayanlar için, 23H2 sürümüne 7Z ve TAR dosyalarını (diğer arşiv türlerinin yanı sıra) açma desteği eklendikten sonra artık bunları oluşturabileceksiniz. Microsoft, dosyaları bu arşivlerden birine sıkıştırmanıza olanak tanıyan yeni bir iletişim kutusu ekledi; hatta ekstra kontrol düzeyine ihtiyacınız varsa kullanmak istediğiniz sıkıştırma yöntemini ve ayarları bile seçebilirsiniz.

1715257070675

1715257087171Ek olarak, Microsoft artık Dosya Gezgini bağlam menüsünde önceden yalnızca simge olan düğme sırasını da etiketleyecek ve böylece kullanmak istediğiniz en yaygın seçenekleri hızlı bir şekilde bulmanız daha kolay olacak.


Windows için Sudo​

1715257118974

Linux terminaline alışkınsanız, sudo komutu desteğinin nihayet 2024 Güncellemesi ile Windows 11'e geldiğini öğrenmek sizi çok mutlu edebilir. Sudo, bir komutun izinlerini yükseltmenize, yani komutu yönetici olarak çalıştırmanıza olanak tanıyan basit bir talimattır. Bu komutla, normal bir kullanıcı olarak bir Komut istemi açsanız bile, artık yönetici ayrıcalıkları gerektiren istemleri aynı pencerede çalıştırabilirsiniz. Yönetici olarak çalıştırmak istediğiniz komutun önüne sudo yazmanız yeterli .

Windows 11, komutu yeni bir pencerede veya satır içi olarak çalıştırmak gibi sudo'nun nasıl çalıştığına ilişkin seçenekler içerecektir, böylece deneyimi tercihlerinize göre uyarlayabilirsiniz.

Yeni enerji özellikleri​


1715257149416

Microsoft ayrıca bu güncellemeyle güç tasarrufu özelliklerini iki katına çıkarıyor ve hem dizüstü hem de pili olmayan masaüstü bilgisayarlarda güç tüketimini azaltabilen bir Enerji Tasarrufu modu sunuyor. Bu, adından da anlaşılacağı gibi yalnızca pilli dizüstü bilgisayarlarda kullanılabilen pil tasarrufunun bir uzantısıdır.

Bu değişiklikle, genel performanstan ödün vererek bilgisayarınızın güç tüketimini azaltabilir ve Microsoft'un büyük bir odak noktası olan elektrik faturanızı ve karbon emisyonlarınızı potansiyel olarak düşürebilirsiniz.

Güç konusuna gelince, bu yeni güncelleme aynı zamanda kapak ve güç düğmesiyle ilgili güç ayarlarını doğrudan Ayarlar uygulamasına getirerek bu yetenekleri barındıran Kontrol Paneli sayfasına olan ihtiyacı ortadan kaldıracak.

Telefonunuzu web kamerası olarak kullanın​

Test için mevcut olmasa da bazı meraklı hayranlar tarafından fark edilen özelliklerden biri, belirli telefonları dizüstü bilgisayarınız için web kamerası olarak kullanabilme yeteneğidir. Bu, Phone Link uygulamasından bağımsız yeni bir mobil cihaz bağlama özelliğine dayanacaktır.

32-bit Arm uygulamaları için artık destek yok ve daha iyi Arm optimizasyonu​

Bu yeni bir özellik olmasa da, Android ve iOS gibi diğer Arm merkezli platformların izinden giderek Windows'un bir sonraki sürümünün 32 bit Arm uygulamalarını desteklemeyeceği doğrulandı.

Bu sürüm aynı zamanda Arm cihazları için de kayda değer iyileştirmeler içerecek; bu da Qualcomm Snapdragon X Elite'e sahip yeni cihazların yaz aylarında piyasaya sürülmesinin büyük bir nedeni. Bu iyileştirmelerin ne olduğu tam olarak belli değil ancak bu tür cihazlarda geliştirilmiş performans ve verimlilik kesinlikle memnuniyetle karşılanacaktır.

Hızlı ayar iyileştirmeleri​

Windows 11 sürüm 24H2, Hızlı Ayarlar paneli için de bazı iyileştirmeler sunabilir. Şu anda Insider'larla test aşamasında olan hızlı eylemler listesi artık kaydırılabiliyor; bu nedenle altıdan fazla eklerseniz panelin büyüdüğünü görmezsiniz ve ek eylemler ek sayfalarda saklanır.

VPN hızlı işlem arayüzünde de iyileştirmeler mevcut ve bu panelde gösterilen Wi-Fi listesinde artık bir yenileme düğmesi bulunuyor.

Çeşitli değişiklikler​

Windows 11 sürüm 24H2, yukarıdaki bazı büyük değişikliklere ek olarak bazı küçük iyileştirmeler ve yeni özellikler de içermektedir. Bunlardan biri, tamamen yeni bir kurulumla özel olarak oluşturulmuş bir bilgisayar kuran kullanıcılar için kurulum sırasında Wi-Fi gibi sürücüleri yükleme yeteneğidir. Sürücülerden bahsetmişken, bu güncelleme aynı zamanda Mopria sertifikalı olmayan yazıcılara yönelik desteği ortadan kaldıran bir "Windows korumalı yazdırma modu" da içeriyor. Mopria sertifikalı yazıcıların çalışması için sürücülere ihtiyaç yoktur ve bunlar Windows'ta yazdırmanın geleceğidir.

Ayrıca Windows'un bu sürümü, USB4 sürüm 2.0'ı veya USB4 80Gbps'yi resmi olarak destekleyen ilk sürüm olacak. Bu yeni standart, 80 Gbps'ye kadar veya tek yönde 120 Gbps'ye kadar çift yönlü bant genişliği vaat ediyor ve 2024 Razer Blade 18 gibi dizüstü bilgisayarlar tarafından desteklenecek.

Daha küçük değişiklikler arasında, artık yeni bir ağa bağlanırken animasyonlu olarak görev çubuğunuzdaki internet simgesine sağ tıklayarak internetinizle ilgili sorunları teşhis etme yeteneği de yer alıyor.

Bu güncelleme aynı zamanda Windows Mixed Reality desteğinin kaldırılmasıyla başlayan ve mevcut kulaklıkların bu güncellemeyle tamamen kullanılamaz hale getirilmesiyle birlikte bazı eski şeyleri de geride bırakıyor. Cortana, Mail & Takvim, Kişiler ve Haritalar gibi bazı uygulamalar da artık varsayılan olarak dahil edilmeyecektir ancak bunları yine de yükleyebilirsiniz.

Windows 12 ne zaman geliyor?​

Yakın zamanda gelmeyecek​

1715257217406

Burada bahsettiğimiz özelliklerin daha önce Windows 12'ye gelmesinin beklendiğini fark etmiş olabilirsiniz. Aslında Microsoft bir noktada Windows 12'yi 2024 yılında piyasaya sürmeyi planlıyordu ki bu da bu güncelleme olacaktı. Ancak 2023'ün sonlarında Windows ve Surface geliştirmesine liderlik eden Panos Panay, şirket için önemli bir stratejik değişim nedeniyle Microsoft'tan ayrıldı.

Panay olmadan, yeni Windows yönetimi artık Windows'un tamamen yeni bir sürümünün faydadan çok sorun olacağını düşünüyor. Şirket, Windows 10'dan önce şirket için büyük bir sorun olan kullanıcı tabanının parçalanmasından korkuyor. Bu işletim sistemi 2015 yılında Windows 7 ve 8.1 için ücretsiz bir yükseltme programıyla tamamlandığında ortaya çıktığında, tüm Windows'u getirmesi amaçlanmıştı. kullanıcıları tek bir çatı altında toplayarak tüm aktif kullanıcılar için işletim sisteminin desteklenmesini ve bakımını kolaylaştırır. Windows 10, diğer Windows sürümlerinden çok daha uzun süre yaşadı ve Windows'un son sürümü olması gerekiyordu. Ancak Panay'ın liderliğinde Microsoft, bilgisayar pazarını canlandırmak ve evden çalışma patlamasından yararlanmak amacıyla 2021'de Windows 11'i piyasaya sürdü.

Bildirildiğine göre plan, üç yıllık bir sürüm döngüsüne geri dönmekti, yani Windows 12 2024'te piyasaya sürülecekti. Muhtemelen bu, bu sürümlerin tüketicilerin ve donanım ortaklarının gözünde daha önemli hissetmesine yardımcı olmak içindi ve aslında Hatta geçen yıl bu türden pek çok ortağın 2024'te büyük bir Windows sürümü hakkında konuştuğunu bile gördük.

Ancak Windows 12'nin şimdi piyasaya sürülmesi, şirketin gelecek yıl Windows 10, Windows 11 ve Windows 12'yi aynı anda destekleyeceği anlamına geliyor ve Microsoft'un yeni yönetiminin, mümkünse yalnızca tek bir işletim sistemini desteklemenin tercih edileceğini düşündüğü bildiriliyor. . Bu, destek temsilcilerinin tüm kullanıcıların aynı özelliklere sahip olduğundan emin olabileceği anlamına gelir; bu da kullanıcıları bulmayı ve onlara destek sağlamayı kolaylaştırırken aynı zamanda herkesin her zaman mevcut en yeni özellikleri kullanmasını sağlar. Windows 11'e yönelik özellik güncellemeleri bir süre sonra otomatik olarak yüklenir, bu nedenle Microsoft'un bazı kullanıcıların işletim sisteminin eski bir sürümünü kullanacağından endişelenmesine gerek kalmaz.

Windows 11 sürüm 24H2, yeni Windows 12'dir​

Bütün bunlarla birlikte, Windows 11'in 24H2 sürümü aslında hala Windows 12'dir. Bu, adı ne olursa olsun alacağımız güncellemedir, dolayısıyla değişiklikler o kadar da önemli değildir. Olsa olsa Windows 12 sistem gereksinimlerini değiştirebilirdi ki bunun şu anda gerçekleşmesi daha az olası. Microsoft, belirli özellikleri yalnızca belirli donanıma sahip cihazlarla sınırlayabilir, ancak bu yeni bir şey değil.

Windows 11 sürüm 24H2'nin çıkış tarihine yaklaştıkça, neleri içereceğine ilişkin ayrıntılar da netleşecektir. Şimdilik beklediğimiz şey bu, ancak hala aktif geliştirme aşamasında olduğundan, zamanla çok daha fazlasının eklenmesi muhtemeldir.
 
Valeron Çevrimdışı
Katılım
28 Nis 2024
Mesajlar
63
Tepkime puanı
3
Puanları
8
Paylaşım için teşekkürler
 

Konuyu görüntüleyenler

Geri
Üst