Web Hocası Forumu, bilgisayar dünyasındaki en son gelişmeleri tartışmak ve deneyimlerinizi paylaşmak için ideal bir platformdur.
Web Hocası Forumu, bilgisayarlar, Web yazılımlar ve donanımlar hakkında bilgi alışverişi yapabileceğiniz ve diğer teknoloji tutkunlarıyla etkileşime geçebileceğiniz dinamik bir topluluğa ev sahipliği yapmaktadır.

Rehber VCR'ı Yeni TV'ye Nasıl Bağlarız?

Admin Çevrimdışı
VHS kasetlerini izlemek 1980'lerde olduğu kadar kolay değil, ancak 1080p veya 4K ekranda bile yapılabilir. Eski VCR'ınızı yeni televizyonunuza bağlamak için bu adımları izleyin.

1715684539665

Annemle babamın büyük bir model tren ve İngiliz komedi VHS kaseti koleksiyonu var ama yeni bir televizyon aldıklarından beri bunları izlemenin bir yolunu bulamadık. İster eski aile filmleri, ister klasikler, ister kayıtlı pembe diziler olsun, birçok insanın izlemek istediği ancak VCR'ları TV'lerine bağlanamadığı için izleyemediği kasetler vardır. Annemle babamı görmek için yaptığım son gezi sırasında, eski VCR'larını yeni televizyonlarına nasıl bağlayacağımı buldum ve aynı süreçten geçen herkes için ayrıntılara sahip oldum.

Öncelikle bunun neden bir Blu-ray oynatıcıyı bağlamak kadar basit olmadığına dair biraz bilgi verelim: VCR'ler, kullandıkları sinyal türü nedeniyle modern TV'lerle özellikle uyumlu değildir. Önceden olması gereken video donanımı genellikle analog bir sinyal üretirken, günümüzün TV'leri dijital sinyalleri kabul edecek şekilde tasarlanmıştır. 4K TV, VHS kasetinin depolayabileceğinden 100 kat daha fazla piksel görüntüleyebildiği için çözünürlükte de oldukça büyük bir fark var. Bu konuda pek bir şey yapamazsınız ama en azından sinyal farklılıklarıyla başa çıkabilirsiniz.

Analogdan dijital sinyale dönüşüm, doğru bağlantılara sahip olması durumunda TV'nizin içinde yapılabilir veya ayrı bir cihazla yapılabilir.

VCR Çıkışlarınızı Belirleyin
1715684648975

VCR'lerin büyük çoğunluğu, tüm video sinyalini tek bir kablo üzerinden ve sol ve sağ ses kanallarını iki ayrı kablo üzerinden gönderen kompozit videoyu destekler. Bunu VCR'ınızın arkasına bakarak doğrulayabilirsiniz. Beyaz, kırmızı ve sarı renkte üç dairesel bağlantı noktası bulabilirseniz, kompozit video çıkışınız var demektir.

VCR'ınızda bunun yerine üç renkli kırmızı, yeşil ve mavi ve iki tane daha beyaz ve kırmızı olmak üzere beş dairesel bağlantı noktası varsa, VCR'nizde bir bileşen video çıkışı bulunur. Bu, kompozit bağlantıdan daha kaliteli bir bağlantıdır ve VCR'ler için oldukça nadirdir.

TV Girişlerinizi Belirleyin
1715684688216

TV'nizde, VCR'ınızla çalışabilecek bir analog video girişi zaten mevcut olabilir. Çoğu TV'de kompozit veya bileşen şeklinde bir tür eski video bağlantısı bulunur. TV'nizin arkasını kontrol edin: VCR'ınızın bağlantı noktalarındaki renklerle eşleşen üç veya beş dairesel bağlantı noktası varsa, hazırsınız.
1715684730171

Olmazsa endişelenmeyin; bazı TV'ler, doğru bağlantıları sağlamak için kısa bir donanım kilidiyle çalışan 3,5 mm'lik bağlantı noktalarına analog video girişleri oluşturur. TV'nizin kullanım kılavuzuna bakın veya Analog, Kompozit veya Komponent olarak etiketlenmiş, kulaklık jakı boyutunda bir bağlantı noktası arayın. TV'nizde varsa, bir ucunda kulaklık fişi olan, her iki ucunda dairesel fişler veya bağlantı noktaları bulunan üç kabloya ayrılan kısa bir adaptör olup olmadığını görmek için (hala varsa) paketini kontrol edin (bileşen video için iki tane olabilir) ses için ayrı bir jaka sahip adaptörler). Eğer elinizde varsa ve renkler VCR'ınızdaki renklerle eşleşiyorsa, hazırsınız demektir.

Adaptörü bulamazsanız üçüncü taraf 3,5 mm'den kompozite adaptör veya kablo alabilirsiniz. Ancak deneyimlerime göre titiz olabiliyorlar ve onları çalıştırmada zorluk yaşadım.

1715684758873

Son olarak, TV'nizde analog video giriş seçeneğiniz yoksa kompozit veya bileşenden HDMI'ya dönüştürücü kullanabilirsiniz. Analog video sinyallerini alıp bunları modern TV'nizin kabul edebileceği dijital sinyallere dönüştüren küçük kutulardır. Çoğu ucuzdur, kolaylıkla temin edilebilir ve bağlanması kolaydır.

Ayrıca düşük çözünürlüklü analog video sinyallerini 720p veya 1080p'ye dönüştürürler, ancak bunların elde ettiğiniz resmi gerçekten iyileştirmesini beklemeyin; Ucuz dönüştürücülerin çoğu, sinyali iyileştirmek için çok az işlem gerçekleştirir veya hiç işlem yapmaz ve yapsalar bile, bu kadar küçük video verisinden ince ayrıntıları sentezleyemezler.

VCR'ınızı TV'nize Nasıl Bağlarsınız? (TV'nizde Doğru Girişler Varsa)​

Adım 1: Kabloyu Alın

VCR'ınıza bağlı olarak bir (kırmızı, sarı ve beyaz) veya

Adım 2: Kabloyu VCR'a takın

Kablonun bir ucundaki renkli fişleri VCR üzerindeki eşleşen renkli bağlantı noktalarına bağlayın. Not: Bileşen video kullanıyorsanız, kırmızı fişlerden biri beyaz fişe bitişik olacaktır ve genellikle aralarındaki teller diğer fişlerden daha yüksek bir noktada ayrılacaktır. Bu kırmızı fiş doğrudan beyaz bağlantı noktasının yanına bağlanmalıdır. Diğer kırmızı fiş yeşil ve mavi bağlantı noktalarının yanına bağlanır.

Adım 3: Kabloyu TV'ye Takın (TV'de RCA Konektörleri Varsa)

Kablonun diğer ucundaki renkli fişleri TV'nizin arkasındaki veya analog video adaptöründeki eşleşen bağlantı noktalarına bağlayın. Bir bileşen bağlantısı kullanıyorsanız, hangi kırmızı fişin beyaz fişe daha yakın olduğunu bir kez daha not edin.

Adım 4: Kabloyu TV'ye veya 3,5 mm Adaptöre Takın (TV'de 3,5 mm Video Bağlantı Noktası Varsa)

Kablonuzun bir ucunda RCA bağlantıları, diğer ucunda 3,5 mm fiş varsa, kabloyu doğrudan TV'nizin analog video girişine takın. Kablonun her iki ucunda da RCA bağlantıları varsa, 3,5 mm'lik kompozit video adaptörü kullanın ve ardından adaptörü TV'ye takın. Televizyonunuz bunlardan biriyle gelmiş olabilir. Değilse, birkaç dolara çevrimiçi olarak kolayca temin edilebilirler.

Adım 5: Sağ Girişe Geçin

TV'nizi A/V, RCA veya Analog etiketli analog video girişine geçirin.​

VCR'ınızı HDMI Dönüştürücüyle TV'nize Nasıl Bağlarsınız?​

Adım 1: Kabloları Alın

VCR'ınızın ne kullandığına bağlı olarak bir veya RCA kablosu bulun veya satın alın. Fazladan bir HDMI kablonuz yoksa bunlardan birini de satın alın.

Adım 2: Doğru Adaptörü Alın

VCR'ınızın ne kullandığına bağlı olarak veya adaptör satın alın .

Adım 3: VCR Kablosunu bağlayın

Kablonun bir ucundaki renkli fişleri VCR üzerindeki eşleşen renkli bağlantı noktalarına bağlayın. Bileşen video kullanıyorsanız, kırmızı fişlerden birinin beyaz fişe bitişik olacağını ve genellikle aralarındaki kabloların diğer fişlerden daha yüksek bir noktada ayrılacağını unutmayın. Bu kırmızı fiş doğrudan beyaz bağlantı noktasının yanına bağlanmalıdır. Diğer kırmızı fiş yeşil ve mavi bağlantı noktalarının yanına bağlanır.

Adım 4: VCR Kablosunu Adaptöre Takın

Kablonun diğer ucundaki renkli fişleri adaptördeki eşleşen bağlantı noktalarına takın. Bir bileşen bağlantısı kullanıyorsanız, hangi kırmızı fişin beyaz fişe daha yakın olduğunu bir kez daha not edin.

5. Adım: HDMI Kablosunu bağlayın

HDMI kablosunu adaptördeki HDMI bağlantı noktasına bağlayın.

Adım 6: HDMI Kablosunu TV'ye takın

HDMI kablosunun diğer ucunu TV'nizdeki boş bir HDMI bağlantı noktasına bağlayın.

Adım 7: Adaptöre Güç Verin

Adaptörün güç kablosunu güç bağlantı noktasına (muhtemelen bir mini USB bağlantı noktası) takın. Diğer ucunu duvar prizine takın. Adaptörün üzerinde bir güç düğmesi varsa onu açın.

Adım 8: TV Girişini Adaptöre Geçirin

TV'nizi adaptörü taktığınız HDMI girişine geçirin.

Umarım başarmışsınızdır. Bir problem yaşarsanız konu altından paylaşmaktan çekinmeyin. İyi forumlar dileriz.

Konuyu görüntüleyenler

Geri