Web Hocası Forumu, bilgisayar dünyasındaki en son gelişmeleri tartışmak ve deneyimlerinizi paylaşmak için ideal bir platformdur.
Web Hocası Forumu, bilgisayarlar, Web yazılımlar ve donanımlar hakkında bilgi alışverişi yapabileceğiniz ve diğer teknoloji tutkunlarıyla etkileşime geçebileceğiniz dinamik bir topluluğa ev sahipliği yapmaktadır.

İnceleme SK hynix Tube T31 Stick SSD İncelemesi

Admin Çevrimdışı
Katılım
1 Nis 2024
Mesajlar
110
Çözümler
2
Tepkime puanı
17
Puanları
18
SK hynix, flaş tabanlı depolama pazarında (Samsung, Micron / Crucial, Western Digital ve Kioxia ile birlikte) dikey olarak entegre olmuş birkaç üreticiden biridir. Şirket OEM pazarında köklü bir yere sahip. Birkaç yıl önce doğrudan son kullanıcı ürünlerini de keşfetmeye başladılar. Dahili SSD'ler (Gold S31 ve Gold P31 ile başlayarak) kapıdan ilk çıkanlar oldu. Geçen yılın sonlarında şirket, ilk doğrudan bağlı depolama ürünü olan Beetle X31 taşınabilir SSD'yi tanıttı. Şubat ayında ise tamamlayıcı bir ürün olan Tube T31 Stick SSD tanıtıldı.

Beetle X31, Type-C yukarı akış bağlantı noktasına ve ayrı bir kabloya sahip taşınabilir bir SSD'dir. Tube T31 ise erkek Tip-A arabirimiyle geleneksel başparmak sürücüsüne bir yaklaşımdır. Beetle X31'in boyutu, bir köprü çözümünün kullanımını belirgin hale getirmektedir. Tube T31'i incelediğimizde de farklı bir köprü ile de olsa aynı dahili SSD'nin kullanıldığını gördük. Bu inceleme, Tube T31'in iç aksamının analizi ve performans tutarlılığı, güç tüketimi ve termal profilinin değerlendirilmesi de dahil olmak üzere ayrıntılı bir şekilde ele alınmaktadır.

1713637863445

Giriş ve Ürün İzlenimleri​

USB flash sürücüler son birkaç yılda hem depolama kapasitesi hem de hızları açısından büyüdü. 3D NAND'ın ortaya çıkışı ve USB spesifikasyonlarındaki performans iyileştirmeleri ile hızlı yinelemeler sayesinde artık 1GBps+ hızlar sunabilen 'stick SSD'ler' görüyoruz. Bu pazar segmenti, 2021'in sonlarında Kingston DataTraveler Max 'in piyasaya sürülmesinden bu yana yavaş yavaş üye kazanmaktadır. Bazı stick SSD satıcıları, 2 TB SKU'lar bile sunarak kendilerini farklılaştırmaya çalışmıştır.

Yüksek performanslı 'stick SSD' segmenti nispeten yenidir ve yerel UFD denetleyicileri tarafından domine edilmiştir örneğin Kingston DataTraveler Max ve Transcend ESD310C gibi ürünlerde Silicon Motion'ın SM2320 'si ve OWC Envoy Pro Mini 'de Phison U17 ). Bu, USB 3.0 köprüsünün arkasında bir SATA SSD denetleyicisi kullanan Corsair Voyager GTX ve Mushkin Ventura Ultra gibi ilk yüksek performanslı UFD'lerin aksine bir durumdur. Yüksek performans senaryolarında, termal kısıtlamalar nedeniyle UFD'ler için köprü çözümünden genellikle kaçınılmaktadır. UFD'ler genellikle taşınabilir SSD'lerden daha düşük fiyatlı olma eğiliminde olduğundan/olması gerektiğinden, ürün maliyeti de bir diğer önemli husustur. Ayrı bir kablonun olmaması gibi faktörler bu konuda yardımcı olur, ancak PCB'deki bir köprü çözümü potansiyel olarak tasarrufları dengeleyebilir.

SK hynix Beetle X31, bir ASMedia ASM2362 USB 3.2 Gen 2 köprü çipinin arkasında SK hynix BC711 M.2 2242 NVMe SSD kullanan geleneksel bir taşınabilir SSD'dir. Çok çeşitli kapasite seçeneklerine sahip diğer PSSD ailelerinin aksine Beetle X31, 512GB ve 1TB olmak üzere yalnızca iki kapasite seçeneği ile tanıtıldı. Bunun nedeni tek çipli BC711 dahili SSD'dir - paket flash kalıplarını, SSD denetleyicisini ve flash çeviri katmanı için DRAM'i de entegre etmektedir. BC711'in son derece entegre yapısı, NAND kalıplarının sayısını ve dolayısıyla sınırlı kapasite seçeneklerini sınırlamıştır.

Bugün incelenen Tube T31 de aynı iki kapasite noktasında (512GB ve 1TB) gelmektedir ve bu da muhtemelen aynı dahili SSD'nin kullanıldığına işaret etmektedir. Flaş kalıplarının ve kontrolörün tek bir pakette entegrasyonu, BOM endişelerinin bir kısmını hafifletir ve BC711'e dayalı köprü tabanlı bir çözüm, yerel bir UFD kontrolör tabanlı çözüme benzer bir PCB alanı ile sonuçlanır.

Tube T31, bir USB flash sürücü için nispeten hantaldır ve komşu USB bağlantı noktalarına bağlı cihazlarla / kablolarla etkileşime girmesi kaçınılmazdır. Bununla birlikte, M.2 2242 dahili SSD ve ilgili termal çözümün kullanılması nedeniyle boyutlar kaçınılmazdır. Bu bir UFD çözümü olduğundan, ambalaj sade - sadece kullanım kılavuzu ve çevre dostu geri dönüştürülebilir bir kutuda ana ünite.

1713637545151

Kapaklı kasa tasarımı, her iki tarafı tutan plastik tırnaklara bastırarak birinin yukarı çıkmasını ve kaymasını sağlayarak kolayca sökülebilir. Devre kartları, üç vida yardımıyla bir arada tutulan ve biri ana karttaki köprü çipinin üstünde, diğeri de NVMe SSD ek kartının üzerinde olmak üzere termal pedlerle kartlara tutturulan metal bir kaplama ile korunmaktadır.

Dahili SSD tek taraflı bir karttır ve alt tarafında ana karta yapışmasını sağlamak için kullanılan ince bir termal ped bulunur.

1713637610315

SSD üzerindeki tek çip, BC711 M.2 2230 / 2242 OEM NVMe SSD'deki ile aynı olan 'SK hynix HNB001T14M' paket işaretini taşımaktadır. Bu SSD, SK hynix'in 128L V6 NAND'ını kullanmakta ve DRAM'in yanı sıra kendi kontrolörünü de entegre etmektedir.

Beetle X31'de kullanılan ASMedia ASM2362'nin aksine SK hynix, Tube T31'de JMicron'un JMS583'ünü tercih etmiştir. JMicron çözümü 5 yıldan uzun bir süredir kullanılıyor ve şu anda sistem uyumsuzluğu sorunlarını iyileştirmek ve çözmek için A3 silikonunda (silikon hata düzeltmeleriyle aynı tasarımın dördüncü yinelemesi). Bu köprü, bu yılın başlarında piyasaya sürülen Silicon Power PX10 'da kullanılmasıyla kanıtlandığı üzere, piyasada son zamanlarda yeniden canlanmış gibi görünüyor.

1713637644908

Köprü, aşağıdaki CrystalDiskInfo ekran görüntüsünde gösterildiği gibi S.M.A.R.T geçişine izin verir. Açıkça belirtilmemiş olsa da TRIM de kullanılabilir.

1713637682895

Aşağıdaki tablo, bu incelemede sunulan farklı depolama köprülerinin özelliklerinin karşılaştırmalı bir görünümünü sunmaktadır.

1713637741486

Kıyaslama sayılarına, güç tüketimine ve termal çözüm etkinliğine bakmadan önce, test yatağı kurulumu ve değerlendirme metodolojisinin bir açıklaması verilmiştir.

Test Yatağı Kurulumu ve Değerlendirme Metodolojisi

Doğrudan bağlı depolama cihazları (başparmak sürücüler dahil), 2x 16GB DDR4-2667 ECC SODIMM ve ADATA'dan IM2P33E8 1TB PCIe 3.0 x4 NVMe SSD ile yapılandırılmış Quartz Canyon NUC (esasen Ghost Canyon NUC'un Xeon / ECC versiyonu) kullanılarak değerlendirilmiştir.

Quartz Canyon NUC'un en çekici yönü, eklenti kartları için iki PCIe yuvasının (elektriksel olarak x16 ve x4) bulunmasıdır. Ayrı bir GPU'nun yokluğunda - ki bir DAS test yatağında buna ihtiyaç yoktur - her iki yuva da kullanılabilir. Aslında, Thunderbolt 3 cihazlarını değerlendirirken DMI darboğazlarını önlemek için ana karttaki CPU doğrudan bağlı M.2 22110 yuvasına yedek bir SanDisk Extreme PRO M.2 NVMe SSD de ekledik. Bu yine de x8 (x16 elektrik) ve x4 (x4 elektrik) hızlarında çalışan iki eklenti kartına izin vermektedir. Quartz Canyon NUC'un yerel bir USB 3.2 Gen 2x2 bağlantı noktası olmadığından, Silverstone'un SST-ECU06 eklenti kartı x4 yuvasına takıldı. Thunderbolt olmayan tüm cihazlar, SST-ECU06 tarafından etkinleştirilen Type-C bağlantı noktası kullanılarak test edilmiştir.

1713637842007
 

Konuyu görüntüleyenler

Geri
Üst