Web Hocası Forumu, bilgisayar dünyasındaki en son gelişmeleri tartışmak ve deneyimlerinizi paylaşmak için ideal bir platformdur.
Web Hocası Forumu, bilgisayarlar, Web yazılımlar ve donanımlar hakkında bilgi alışverişi yapabileceğiniz ve diğer teknoloji tutkunlarıyla etkileşime geçebileceğiniz dinamik bir topluluğa ev sahipliği yapmaktadır.

Rehber Oyun Bilgisayarı Nasıl Olmalı?

Admin Çevrimdışı
Katılım
1 Nis 2024
Mesajlar
110
Çözümler
2
Tepkime puanı
17
Puanları
18
Oyun bilgisayarı, en yeni oyunların keyfini yüksek çözünürlüklerde ve muhteşem görsel kalitede çıkarmanın en iyi yollarından biridir. Dikkate alınması gereken bu kadar çok marka ve özellik varken, nereden başlayacağınızı bilmek zor.
Bu satın alma kılavuzu ihtiyaçlarınıza, bütçenize ve zevklerinize göre hangi oyun bilgisayarını satın alacağınızı belirlemenize yardımcı olacaktır.

Oyun Bilgisayarı Nedir?​

Bir oyun bilgisayarı özünde yalnızca bir bilgisayardır ancak diğer bilgisayarların çoğuna benzemez. Ortalama bir bilgisayar ofis tabanlı yazılımları çalıştırabilir, internette gezinebilir ve temel fotoğraf veya video düzenlemeye izin verebilirken, tipik bir bilgisayar düşük çözünürlükte basit oyunlardan fazlasını çalıştıramaz.


Günümüzün seviyesindeki oyunları bilgisayarınızda oynamak istiyorsanız, oyun amaçlı özel donanıma sahip bir oyun sistemi seçmeniz önemlidir. Normal bir bilgisayar bazı temel veya eski oyunları çalıştırabilir ancak en yeni oyunları oynamak için özel bir grafik kartına ve daha güçlü bir donanıma ihtiyacınız vardır. Günümüzün en üst düzey oyunları, bir bilgisayarın yapabileceği hesaplama açısından en karmaşık görevler arasındadır.

1714247715595

Oyun Bilgisayarı Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Oyun Bilgisayarı Özelliği​

Normal bir bilgisayar satın almaktan farklı olan, akılda tutulması gereken bazı önemli faktörler vardır. Oyun bilgisayarlarına baktığınızda hepsinin farklı özellikler ve özellikler sunduğunu göreceksiniz.


En iyi depolama alanına sahip olduğunuzdan ihtiyaçlarınıza uygun doğru özellikleri almaya kadar dengeli bir oyun bilgisayarı edinmek çok önemlidir. Yeni bir oyun bilgisayarına yatırım yapmadan önce düşünmeniz gereken beş temel alan şunlardır:


Maliyet
Grafik kartı
İşlemci/RAM
Sabit Disk

Kutunun dışında mı yoksa özel mi?
Bilgisayarımda Neyi Yükseltmeliyim?


Bir Oyun Bilgisayarının Maliyeti Ne Kadar Olmalı?​

Uygun fiyatlı bir oyun bilgisayarına 500 ABD Doları harcamak mümkündür, ayrıca üst düzey bir oyun bilgisayarına 5.000 ABD Doları harcamak da mümkündür. Sonuçta bu size ve ne kadar ödemek istediğinize bağlıdır.


Ne kadar çok harcarsanız, en kaliteli bileşenlere yatırım yapma olasılığınız da o kadar artar. Bu, bir oyun bilgisayarının daha uzun süre dayanmasının beklenebileceği anlamına gelir; bu nedenle geleceğe hazırlık amacıyla, peşin olarak biraz daha fazla harcama yapmak akıllıca olacaktır.


Ancak bu her zaman pratik değildir. Bütçeniz varsa yine de iyi bir yatırım yapabilir ve oyun için mükemmel bir bilgisayara sahip olabilirsiniz.


Fiyat aralığıNe Bekleyebilirsiniz?
500-1000$Üst düzey grafikler içermeyen ve eski oyunları çalıştırabilir. Yüksek çözünürlüklerde veya kalite seviyelerinde oyun oynaması gerekmeyen kullanıcılar için en iyisi. Forza Horizon 5 , Cyberpunk 2077 veya Control gibi oyunlar için uygun değildir .
1000$-1500$En yeni oyunları oynayabilirsiniz ancak takılmaları önlemek için çözünürlüğü 1080p'ye düşürmeniz ve ayrıntı düzeylerini azaltmanız gerekebilir. Bu seri, ödün vermeye istekli olanlar veya daha düşük gereksinimlerle eski oyunları oynamaya istekli olanlar için en iyisidir.
1500-3000$4K oyunlar da dahil olmak üzere en yeni oyunları yüksek çözünürlükte oynayabilir. Daha az harcayarak görüntü kalitesinden ödün vermek istemeyen oyuncular için en iyisi.
3000$-5000$En yeni oyunları oynayabilmek ve daha yüksek gereksinimlere sahip gelecek oyunlara hazır olabilmek. Çok fazla yedek parası olan oyuncular için en iyisi.

Belirli bir rakam istiyorsanız, 1.500 ila 2.000 ABD Doları arası (grafikteki ortadaki iki sıra), özellikle satış sezonlarında fiyat düşüşleri göz önüne alındığında, çoğu kişiye iyi bir oyun bilgisayarı sağlayacaktır.Bir Oyun Bilgisayarı Ne Tür Grafik Kartına Sahip Olmalı?​

Herhangi bir oyun bilgisayarındaki en kritik bileşen grafik (video) kartıdır . Grafik kartları, oyunları yüksek çözünürlükte ve mümkün olduğunca fazla grafik özelliğiyle oynamanızı sağlayan şeyin kalbidir. Aynı zamanda piyasadaki en pahalı bileşenlerden biridir.


Bütçeye bağlı olarak opsiyonel olarak 4K çözünürlükte minimum 1080p çözünürlükte oynamaya uygun bir kart.
Ödeyebileceğiniz en güçlü GPU işlemci.
Ödeyebileceğiniz en fazla GPU RAM.

İki şirket grafik kartı sağlıyor: AMD ve Nvidia. Şu anda Nvidia, RTX 40 ekran kartlarıyla en iyi grafik kartlarını sunuyor. Para sorun değilse, GeForce RTX 40 SUPER Serisi en iyi grafik kartıdır ancak bir oyun bilgisayarı satın alırken RTX 3060 veya 3070 serisiyle karşılaşma olasılığınız daha yüksektir.


4K çözünürlükte veya yüksek ya da ultra yüksek grafik ayarlarıyla oyun oynamak istiyorsanız RTX 40 serisi genellikle en iyi seçimdir.


Daha kısıtlı bir bütçeniz varsa, RX 7000 Serisi dikkate alınmaya değerken AMD'ye de dikkat etmeye değer. Bu kartlar seçtiğiniz karta göre 4K veya 1080p çözünürlükte oyun oynamaya uygundur.


Grafik kartına bağlı olarak, en yeni Call of Duty oyunları ve Final Fantasy XVI, 1080p'ye kadar ölçeklenebilirken, Cyberpunk 2077 gibi oyunlar , alt seviye grafik kartlarıyla biraz takılabilir. Fortnite gibi daimi favoriler iyi bir şekilde ölçeklenir, bu nedenle çoğu GPU bunu halleder.


Her iki durumda da model numarasına dikkat etmekte fayda var.


Sayı ne kadar yüksek olursa, genellikle kart o kadar iyi olur. Örneğin GeForce RTX 30 serisi, GeForce RTX 40 serisinden daha eskidir. 30 serisi hala en yeni oyunları oynayacak ancak en iyi kaliteyi elde etmek için RTX 40 serisi karta yatırım yapmalısınız.
30 serisi GPU kartının maliyeti genellikle tek başına GeForce RTX 40 serisi karttan yaklaşık 300 ABD doları daha azdır, ancak masaüstü sistem olarak satın alındığında en yeni RTX 40 serisi kartın satın alınmasının yaklaşık 200 ABD doları daha fazla olmasını bekleyebilirsiniz. Devam eden küresel mikroçip kıtlığı nedeniyle fiyatlar sıklıkla dalgalanıyor.


Son olarak kartta ne kadar hafıza olduğuna bakın. 12 GB RAM'e sahip bir grafik kartının, 8 GB RAM'e sahip bir grafik kartından daha iyi performans göstermesi muhtemeldir. VRAM (video rastgele erişim belleği) olarak da bilinen GPU RAM , sisteminizin başka bir kısmı yerine yalnızca bilgisayarınızın grafik kartına yardımcı olmak için çalışan özel bir RAM türüdür.


Normal RAM'in aksine, onu daha sonraki bir tarihte yükseltemezsiniz. Daha fazla VRAM, grafik kartınızın oyun dokuları veya diğer efektler gibi ayrıntılara daha düşük bir miktardan daha hızlı erişebileceği anlamına gelir.

Bir Oyun Bilgisayarı Hangi İşlemci ve RAM'e Sahip Olmalı?​

Bir oyun bilgisayarı seçerken Intel ve AMD iki seçenektir. Şu anda oyun için en güçlü işlemciler fiyat aralığınıza göre değişmektedir. Grafik kartlarında olduğu gibi, genellikle sayı ne kadar yüksek olursa işlem gücü de o kadar iyi olur.


CPU olarak da adlandırılan işlemci aslında bilgisayarınızın beynidir. Ekranınızda ortaya çıkan hemen hemen her şeyin yorumlanmasından ve yürütülmesinden sorumludur. Hızı ve çekirdekleri, ne kadar hızlı çalıştığını ve görevleri tamamladığını etkiler.


Çekirdekler işlemcilerin içindeki işlemciler gibidir. Çoğu CPU'da dört ila sekiz arasında bulunur.


Bilgisayar RAM'i VRAM'e çok benzer, ancak grafik kartının işlemcisine yardımcı olmak yerine ana CPU'ya yardımcı olur. Ne kadar çok RAM'iniz varsa, sisteminiz geçici bilgileri o kadar iyi alabilir, bu da hızı ve performansı artırır.


RAM söz konusu olduğunda 16 GB belleğe ihtiyacınız var. Ortalama bir bilgisayar, 8 GB bellekle oldukça iyi bir şekilde birden fazla görevi yerine getirebilir. Ancak oyun oynarken ihtiyacınız olan minimum miktar 16 GB'tır çünkü oyunlar internette gezinmekten veya ofisle ilgili yazılımları kullanmaktan çok daha zordur.


Oyun oynarken en az 16 GB RAM'e sahip olduğunuzda, sisteminizin hızlı ilerleyen bir oyun için yeni veriler yüklerken herhangi bir darboğaz olmadığını bilerek rahatlayabilirsiniz.


Oyun İçin Ne Kadar RAM'e İhtiyacınız Var?

Yalnızca en ucuz oyun bilgisayarlarıyla uğraşırken 8 GB'a bakmaya değer. Muhtemelen en uygun fiyatlı oyun bilgisayarlarını arıyorsanız, bütçeniz kısıtlıdır ve eski oyunları veya Fortnite gibi daha az zorlu oyunları oynamayı hedefliyorsunuzdur .
Tüm RAM'ler eşit değildir. RAM hızını ve RAM tipini kontrol edin. DDR5 en yeni ve en hızlı RAM'dir ancak birçok sistem DDR4 kullanır. DDR4'ten daha düşük olanlardan uzak durun.


Intel işlemcilerde en iyi performansı elde etmek için RAM'in 3.200 MHz'de çalışması gerekirken AMD sistemleri 3.600 MHz ile başa çıkabilir. Daha yavaş RAM çalışacaktır ancak bilgisayarınız tüm bilgileri işlemeye çalışırken bir darboğaz yaşayabilir ve performans düşebilir.


AMD'nin büyük ihtimalle oyun bilgisayarı sisteminde karşılaşacağınız Ryzen 5 serisi var ama aynı zamanda üst seviye oyunlar için de Ryzen 9 serisi var.


Alternatif olarak Intel, üst düzey oyunlar için i9 serisine, daha uygun fiyatlı ama yine de hızlı oyunlar için i5 ve i7'ye sahiptir. İşlemci dünyası tahmin edilebileceği gibi hızlı hareket eden bir arenadır, ancak daha yüksek rakamlara ve en yeni işlemcilere (hem Intel hem de AMD için) sadık kalırsanız sorun yaşamazsınız.


Genellikle, bir oyun bilgisayarında işlemciyi kendi başınıza yükseltmek zordur, ancak RAM'i değiştirmek genellikle oyun donanımındaki en basit görevlerden biridir. Tornavida kullanmaktan memnunsanız RAM'i daha sonra yükseltebilirsiniz.

Bir Oyun Bilgisayarı Ne Tür Sabit Diske Sahip Olmalı?​

Çoğu oyun bilgisayarı, depolama için katı hal sürücüleri (SSD'ler) kullanır. Yalnızca normal sabit disk depolama alanı sunan bir tane görürseniz onu atlayın. Bunun tek istisnası, oyun bilgisayarının hem SSD hem de sabit disk sürücüsü (HDD) sunmasıdır .


HDD ve SSD Depolama

SSD depolama, oyun bilgisayarınızın daha hızlı çalışmasını sağlamanın en kolay yollarından biridir. Bilgisayarınız dosyaları daha hızlı okuyabilir, oyun yükleme sürelerini kısaltır ve performansı artırır.


Mümkün olduğu kadar çok SSD depolama alanı satın aldığınızdan emin olmanız önemlidir. Bazı oyun bilgisayarları yalnızca 256 GB SSD depolama alanı sunar ve Call of Duty: Modern Warfare III gibi 100 GB'tan fazla alan gerektiren en yeni oyunlar nedeniyle aynı anda birden fazla oyunu yükleyemeyeceksiniz. Bunun yerine, geçiş yapabilmek için oyunları sık sık kaldırmanız gerekir.


Çoğunluğu dijital olarak mevcut olduğundan veya kapsamlı yamalar gerektirdiğinden oyunların yeniden yüklenmesi biraz zaman alabilir. Ayrıca yukarıdaki yamaların genişletilmesi ve kurulması için önemli miktarda boş alana sahip olduğunuzu da hesaba katmalısınız.


Yalnızca bir veya iki oyun oynamak için bir bilgisayar satın almadığınız sürece minimum 512 GB dikkate alınmalıdır. Yalnızca bir veya iki oyun oynamayı planlıyorsanız 256 GB yeterli olabilir ancak yeni oyunlar genellikle öncekilerden daha büyük olduğundan kısa süre sonra daha fazla alana ihtiyacınız olacak. Neyse ki birçok sisteme yeni bir sabit disk takmak mümkündür.

Kendi Bilgisayarımı Kendim mi Toplamalıyım?​


Birlikte çalışan bilgisayar bileşenlerini satın almaya gelince işler zorlaşıyor . Bir dizi uyumlu bileşeni birleştiren bir perakendeciden bir paket satın almadığınız sürece, tüm doğru parçaları satın almak oldukça fazla araştırma gerektirir. Bir de maliyetlerin artması sorunu var.


Bir zamanlar PC'nizi oluşturmak, önceden oluşturulmuş bir ünite satın almaktan daha ucuzdu, ancak grafik kartı gibi bireysel bileşenlerin bazen tüm oyun bilgisayarı kulesinden daha pahalıya mal olduğu o günler geride kaldı.


Normal bir bilgisayar toplayabiliyorsanız, bir oyun bilgisayarı da oluşturabilirsiniz. Ancak teknik uzmanlığınız ve yetenekleriniz konusunda kendinize karşı acımasızca dürüst olun. Emin değilseniz devam edin ve kutudan bir tane satın alın.

Kimler Oyun Bilgisayarı Almalı?​

Bir oyun bilgisayarı satın almaktan en çok fayda sağlayacak birkaç önemli oyuncu türü vardır.


Sıradan oyuncu. Özellikle bir veya iki oyunu seven bir oyuncu. Sıradan bir oyuncu, bir oyun bilgisayarına binlerce dolar harcamak istemez ancak MMO veya Fortnite veya Apex Legends gibi ücretsiz oynanabilen bir oyun gibi iyi bildiği bir veya iki eğlenceli oyuna bağımlıdır . Bu seviyede oyun deneyimini geliştirmek için ucuz bir oyun bilgisayarı satın almak faydalı olabilir.
Haftada 20 saatten fazla oyun oynayan kişiler. Oyun konsolu yerine bilgisayarı tercih ediyorsanız oyun bilgisayarı, oyun seçenekleriyle bol miktarda esneklik sunar. Çoğu zaman, PC oyunlarının satın alınması konsol versiyonlarına göre daha ucuzdur.
Yayıncılar Oyun içeriğinizi Twitch ve diğer yayın ağlarında yayınlamak istiyorsanız, oyunu hızlı ve iyi bir kalite seviyesinde oynamak için bir oyun bilgisayarına ihtiyacınız var. Hiç kimse bir yayıncının oyunu yükleme mücadelesini izlemek istemez.
Ev çalışanları . Evden çalışıyorsanız muhtemelen zaten bir PC'ye ihtiyacınız vardır. Bir oyun bilgisayarı, iş ve eğlenceyi birleştirebileceğiniz anlamına gelir, böylece sisteminiz gün boyunca ihtiyacınız olan her şeyi etkili bir şekilde yapar ve geceleri oyun moduna geçebilir.
Mod yapmayı seven deneyimli oyuncular . Oyun bilgisayarlarının konsollara göre avantajlarından biri, genellikle oyunları bir bilgisayarda konsola göre çok daha fazla değiştirebilmeniz veya uyarlayabilmenizdir. Birçok ucuz veya ücretsiz modla çok sevilen bir oyuna daha fazlasını eklemenin harika bir yolu.

Oyun Bilgisayarı Aldıktan Sonra Ne Yapmalıyım?​

Daha önce bir bilgisayar kullandıysanız, dosyaları eski bilgisayarınızdan aktardığınızda kurulumu oldukça kolay olacaktır . Burada bir oyun bilgisayarı satın aldıktan sonra yapılması gerekenler hakkında kısa bir genel bakış bulacaksınız.


Yeni bir monitör satın alın . Çoğu oyun bilgisayarında monitör yoktur, bu nedenle yeni bir tane satın almanız gerekir. Ödeyebileceğiniz en iyi oyun monitörlerini araştırın ve maliyetlerden tasarruf etmemeye çalışın. Normal bir monitör işe yarayacaktır, ancak oyun monitörü daha iyidir çünkü üstün yenileme hızları ve giriş gecikmesi sunar; bu da hareket bulanıklığı veya kısa süreliğine çirkin görünen bir görüntü riski olmadığı anlamına gelir.

Bir Oyun Monitöründe Nelere Bakılmalı?

Yeni çevre birimleri satın alın
. Oyun bilgisayarınızın yeni bir klavyeye, fareye, kulaklığa ve oyun kumandasına ihtiyacı var. Bunlara zaten sahip olabilirsiniz (oyun konsolu denetleyicileri iyi çalışır), ancak bu, yükseltme yapmak için harika bir bahane. Kulaklık yalnızca takım arkadaşlarınızla konuşmayı planlıyorsanız veya daha etkileyici bir ses istiyorsanız gereklidir, ancak bir oyun klavyesi ve faresi satın almak çoğu oyuncu için iyi bir fikirdir. Birçok oyun faresi programlanabilir düğmeler ve üstün hızlar sunar. Mekanik bir oyun klavyesi, normal membran tabanlı klavyeden daha duyarlıdır ve hızlı oyunlar oynarken fark yaratabilir.
Ona uygun bir yaşam alanı bulun . Çalışma odanızda, çalışma odanızda veya oturma odanızda yeni oyun bilgisayarı için yer yaratın. Yeni kurulumun yeni teçhizata hazır olması için bazı kabloları düzenleyin.


Oyun Bilgisayarı Satın Almak İçin Daha Fazla İpucu​

Bir oyun bilgisayarı satın almaya başlamadan önce dikkate almak isteyebileceğiniz birkaç şey daha var.


Bir oyun bilgisayarına mı ihtiyacınız var? Hiç oyun oynamaya vaktiniz olmadığı için el değmemiş bir oyun konsolunuz mu var? Oynamak istediğiniz oyunları çalıştıran bir PC'niz var mı? O zaman bir oyun bilgisayarına ihtiyacınız olmayabilir.
Oyun dizüstü bilgisayarı daha iyi bir seçim olabilir. Taşınabilir bir şekilde oyun oynamayı tercih ediyorsanız veya evinizde sınırlı bir alana sahipseniz, oyun dizüstü bilgisayarı iyi bir alternatif olabilir. Genellikle normal bir oyun bilgisayarından daha pahalı olan oyun dizüstü
bilgisayarı yine de çok kullanışlıdır.
Estetiği unutmayın. Oyun bilgisayarlarının sıradan siyah donanım kuleleri olması gerekmez. Bu günlerde PC'nizin içini görmek için RGB aydınlatma ve harika pencereler ekleyebilirsiniz. Estetiğinize ve kişiliğinize uygun olanı arayın.

  • Nasıl oyun bilgisayarı kurabilirim?
    Kendi bilgisayarınızı monte etmek, bellek, işlemciler ve görünüm de dahil olmak üzere her şeyi en baştan özelleştirmenize olanak tanıyan satın almaya bir alternatiftir. Temel bir durumla başlayacak ve ardından bileşenleri (mantık kartı, bellek, CPU dahil) satın alıp kuracaksınız.


  • Bir bilgisayarı oyun için nasıl optimize edebilirim?
    Bir bilgisayarın oyunları daha iyi çalıştırmasını sağlamanın yollarının çoğu yükseltmeleri içerir. Büyük değişiklikler için daha fazla bellek takabilir, grafik kartını ve sürücüleri değiştirebilirsiniz, ancak daha fazla donanım satın almadan da bazı optimizasyonlar yapabilirsiniz. Görev Yöneticisi'nde gereksiz programları sonlandırmayı, başlatma ve kapatma öğelerini temizlemeyi ve sahip olduğunuz donanımın performansını daha fazla düşüren
 
Son düzenleme:

Konuyu görüntüleyenler

Geri
Üst