Web Hocası Forumu, bilgisayar dünyasındaki en son gelişmeleri tartışmak ve deneyimlerinizi paylaşmak için ideal bir platformdur.
Web Hocası Forumu, bilgisayarlar, Web yazılımlar ve donanımlar hakkında bilgi alışverişi yapabileceğiniz ve diğer teknoloji tutkunlarıyla etkileşime geçebileceğiniz dinamik bir topluluğa ev sahipliği yapmaktadır.

Rehber Hackintosh: Mac OS'u Bir PC'de Nasıl Çalıştırırsınız?

Admin Çevrimdışı
Mac OS, Apple'ın özellikle macOS olarak bilinen işletim sistemi, macOS'un üstün performansı ve kullanıcı dostu arayüzüyle dikkat çekiyor. Ancak, Apple'ın yüksek fiyat etiketi ve sınırlı donanım seçenekleri nedeniyle herkesin tercih edebileceği bir seçenek değil. Neyse ki, bu sınırlamayı aşmanın bir yolu var:

Hackintosh Nedir?​

, macOS'un resmi olmayan bir şekilde bir PC'de çalıştırılmasını sağlayan bir terimdir. Bu, Apple'ın donanım kısıtlamalarını aşmanın ve kendi özel PC'nizde macOS'u çalıştırmanın bir yoludur.

1714218870330

Hackintosh Yapmanın Avantajları​

Daha Fazla Donanım Seçeneği: Hackintosh kullanarak, macOS'u kendi isteğinize göre özelleştirebileceğiniz bir PC oluşturabilirsiniz.
Maliyet: Özellikle yüksek performanslı bir Mac bilgisayarın fiyatına kıyasla, Hackintosh yapmak daha uygun maliyetlidir.
Yüksek Performans: İyi bir PC yapılandırması ile, Hackintosh'ı yüksek performanslı bir iş istasyonuna dönüştürebilirsiniz.

Hackintosh Yapmanın Dezavantajları​

Yasal Sorunlar: Apple'ın macOS lisans anlaşmaları, macOS'un yalnızca Apple'ın donanımında çalıştırılmasını gerektirir.
Güncelleme Sorunları: Güncelleme yapmak, Hackintosh kullanıcıları için bazen karmaşık olabilir ve uyumluluk sorunlarına neden olabilir.
Sürücü Sorunları: macOS, Hackintosh'ta her türlü donanımla sorunsuz çalışmayabilir ve sürücülerin uyumluluğu problem yaratabilir.

Hackintosh Yapmak İçin Gerekli Adımlar​

Uyumlu Donanım Seçimi: Hackintosh yapmak için uyumlu donanım seçmek çok önemlidir. Özellikle anakart, işlemci, grafik kartı ve Wi-Fi kartı uyumluluğuna dikkat etmelisiniz.
Gerekli Dosyaları İndirme: Hackintosh yapmak için gerekli olan dosyaları indirmeniz gerekecek. Bu dosyalar arasında macOS işletim sistemi, Clover Bootloader, uygun sürücüler ve gerektiğinde destek dosyaları bulunmaktadır.
BIOS Ayarlarını Yapma: Hackintosh'ı başlatmak için BIOS ayarlarınızı doğru bir şekilde yapılandırmanız gerekir. Özellikle Secure Boot, VT-d, ve CFG Lock gibi özelliklerin devre dışı bırakılması gerekebilir.
Clover Bootloader'ı Kurma: Clover Bootloader, macOS'u Hackintosh'ta başlatmak için gereklidir. USB belleğinize Clover 'ı kurarak, macOS kurulum dosyalarınızı başlatırken gerekli ayarları yapabilirsiniz.
macOS'u Kurma: macOS'un kurulumu, Hackintosh yapmanın en kritik adımlarından biridir. Kurulum sırasında, doğru seçenekleri seçmek ve uyumlu sürücüleri yüklemek önemlidir.
Post-Installation Ayarları: macOS'un kurulumu tamamlandıktan sonra, bazı post-kurulum ayarları yapmanız gerekebilir. Bu adımlar, ses, Wi-Fi, Bluetooth ve diğer donanımların uyumluluğunu sağlamak için gereklidir.
Hackintosh, macOS'un gücünü ve esnekliğini PC dünyasıyla birleştiren harika bir seçenektir. Ancak, Hackintosh yapmanın yasal ve teknik zorlukları olduğunu unutmamak önemlidir. Uygun donanımı seçmek ve adımları dikkatlice takip etmek, başarılı bir Hackintosh deneyimi için temel gerekliliktir.

1714218908036

Hackintosh: Mac OS'u Bilgisayarınızda Nasıl Çalıştırırsınız?​

Eğer Apple'ın macOS işletim sistemini seviyor ancak Mac cihazların fiyatlarından kaçınıyorsanız veya istediğiniz özellikleri sunmayan donanımlara sahip olduğunuz için Mac satın almak istemiyorsanız, işte size bir çözüm: Hackintosh.

macOS, Apple'ın kullanımı kolay ve kararlı işletim sistemidir. Ancak resmi olarak yalnızca Mac cihazlarda çalışır. Bununla birlikte, birçok kullanıcı, Mac cihazların fiyatlarından veya istedikleri donanım özelliklerini sunmamasından dolayı Windows tabanlı bilgisayarlara yönelmektedir. Ancak Hackintosh ile, uygun bir PC'de macOS'i çalıştırabilirsiniz.

Hangi Bilgisayarlar Hackintosh İçin Uygundur?​

macOS'u bir PC'ye yüklemek için belirli donanım gereksinimleri vardır. İşte uyumlu bir Hackintosh bilgisayar toplarken dikkate almanız gereken bazı temel bileşenler:

• İşlemci: macOS, Intel tabanlı işlemcilerle çalışır. Bu nedenle, Intel işlemciye sahip bir bilgisayar kullanmanız gerekir.
  • Anakart: Uyumlu bir Hackintosh için uygun bir anakart seçmelisiniz.
  • Ekran Kartı: macOS, belirli AMD ve Intel grafik kartlarını destekler. NVIDIA kartlar genellikle uyumlu değildir.
  • Bellek: macOS için en az 4GB RAM önerilir, ancak daha iyi performans için daha fazlasını tercih etmek daha iyidir.
  • Depolama: macOS'u kurmak için en az 30GB boş alan gereklidir.

Hackintosh İçin Bir Bilgisayar Toplama Rehberi​

İşte orta seviye bir Hackintosh bilgisayar için önerilen bileşenler:

• Anakart: Gigabyte Z390 UD
  • İşlemci: Intel Core i3-8100
  • RAM: Crucial Ballistix Sport 8GB DDR4
  • Ekran Kartı: Sapphire Pulse AMD Radeon RX 580 8G OC
  • SSD: Samsung 860 Evo 250GB
  • Sabit Disk: Seagate Barracuda 1TB
  • Güç Kaynağı: Corsair Carbide Champ/SPEC-04 600W
Bu bileşenlerle topladığınız bir Hackintosh bilgisayarın maliyeti yaklaşık olarak 4.950 TL civarındadır.

1714218927313

macOS'u Bir PC'ye Nasıl Yüklersiniz?​

macOS'u bir PC'ye yüklemek karmaşık bir işlemdir ve çeşitli riskler içerir. Ancak, uygun donanıma ve sabırlı bir yaklaşıma sahipseniz, bunu başarabilirsiniz. İşte adım adım bir Hackintosh bilgisayara macOS yüklemenin temel adımları:

Adım 1: macOS'u İndirin​

macOS'u bir bilgisayara kurmak için macOS'un çekirdek dosyasını indirmeniz gerekmektedir. Bu dosyayı indirmek için bir Mac bilgisayarına ihtiyacınız vardır. İndirme işlemi için gereken minimum sistem gereksinimleri şunlardır:

• MacBook (Early 2015 veya daha yeni)
  • MacBook Air (Mid 2012 veya daha yeni)
  • MacBook Pro (Mid 2012 veya daha yeni)
  • Mac mini (Late 2012 veya daha yeni)
  • iMac (Late 2012 veya daha yeni)
  • iMac Pro (2017)
  • Mac Pro (Late 2013 veya Metal destekli GPU’ya sahip Mid 2010 ve Mid 2012 modelleri)

Adım 2: Boot Edilebilir USB Oluşturun​

macOS'u bir PC'ye yüklemek için bir boot edilebilir USB oluşturmanız gerekmektedir. Bunun için UniBeast adlı bir program kullanabilirsiniz. İşte USB diskinizi boot edilebilir hale getirmenin adımları:

1. macOS Mojave'yi indirin.
  2. UniBeast kullanarak boot edilebilir bir USB disk oluşturun.

Adım 3: BIOS Ayarlarını Yapın

macOS'u başarıyla yüklemek için BIOS ayarlarınızı doğru şekilde yapmanız gerekmektedir. İşte önerilen BIOS ayarları:

• BIOS/UEFI ayarlarına ulaşmak için kurulumu yapmak istediğiniz bilgisayarı çalıştırın ve BIOS ayarlarına girin.
  • Ayarlardan Load Optimized Defaults seçeneğini seçerek BIOS/UEFI ayarlarını varsayılana sıfırlayın.
  • İşlemciniz VT-d destekliyorsa, bu özelliği kapatın.
  • Sisteminizde CFG-Lock veya Secure Boot Mode gibi özellikler varsa, bunları devre dışı bırakın.
  • OS Type seçeneğini Other OS olarak ayarlayın.
  • XHCI Handoff'u Enabled (Aktif) durumuna getirin.

1714218954337

Adım 4: macOS'u Kurun​

macOS'u bilgisayarınıza kurmak için boot edilebilir USB diski kullanmanız gerekmektedir. İşte macOS'u kurmanın temel adımları:

1. Bilgisayarı boot edilebilir USB diski ile başlatın.
  2. macOS kurulum ekranında dil seçimi yapın ve ilerleyin.
  3. Kurulum yardımcısını kullanarak macOS'u diskinize kurun.

Adım 5: Kurulum Sonrası Yapılması Gerekenler​

macOS'u başarıyla kurduktan sonra, sisteminizi tamamlamak için yapmanız gereken bazı adımlar vardır:

1. MultiBeast'i kullanarak gerekli sürücüleri yükleyin.
  2. BIOS ayarlarınızı kontrol edin ve gerektiğinde ayarları değiştirin.
  3. macOS'u istediğiniz gibi özelleştirin ve kullanmaya başlayın.
Eğer donanımlarınız uyumluysa, artık kendi Hackintosh bilgisayarınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Konuyu görüntüleyenler

Geri