Web Hocası Forumu, bilgisayar dünyasındaki en son gelişmeleri tartışmak ve deneyimlerinizi paylaşmak için ideal bir platformdur.
Web Hocası Forumu, bilgisayarlar, Web yazılımlar ve donanımlar hakkında bilgi alışverişi yapabileceğiniz ve diğer teknoloji tutkunlarıyla etkileşime geçebileceğiniz dinamik bir topluluğa ev sahipliği yapmaktadır.

Rehber Anakartta CPU FAN ve CPU OPT Arasındaki Fark Nedir?

Admin Çevrimdışı
Katılım
1 Nis 2024
Mesajlar
110
Çözümler
2
Tepkime puanı
17
Puanları
18
Anakartınızda bir CPU OPT konektörü görebilirsiniz. Her ne kadar işlevi ilk bakışta açık görünse de, tam işlevi pek çok kullanıcı için bir sır olarak kalıyor.

1713496849818
CPU OPT başlığı, birden fazla fana sahip özel soğutucular veya su soğutma bileşenleri gibi özel işlemci soğutma aksesuarları için ek bir bağlantıdır. İşlevsel olarak CPU OPT, CPU FAN ile aynıdır.

Konektör, çipin yeterince soğutulması için tüm sisteme yeterli gücün sağlanmasını sağlamak üzere en az bir amperlik 12 voltluk bir DC bağlantısı sağlar.Neredeyse aynı işleve rağmen CPU OPT ve CPU FAN arasında bazı farklılıklar vardır. CPU OPT, sistem başlatılmadan önce bir bağlantının mevcut olup olmadığını kontrol etmez. Buna karşılık, sistem bir hata bildirir ve CPU FAN'a bağlantı olmadığında önyüklemeyi tamamen reddeder.

CPU OPT yalnızca bağlı cihaza güç sağlarken, CPU FAN hem güç sağlar hem de istatistiksel veriler sağlamak için anakartın BIOS'u veya UEFI sistemiyle iletişim kurar.

Bir ayırıcı veya hub kullanarak birden fazla cihazı CPU OPT'ye bağlayabilirsiniz; CPU FAN ise soğutucunun kendisi için yalnızca bir bağlantı gerektirir.

1713496896390


CPU OPT, anakart ekosisteminin birincil ve ikincil soğutma ekipmanlarını ayıran önemli bir parçasıdır. Bu, ayırıcılar ve ek kasa fanları ile deneyler yapılmasına olanak sağlar. Önkoşul: Ona bağlı her şey toplamda bir amperden daha az akım gerektirir.


CPU FAN yalnızca ana CPU fanı için kullanılmalıdır. Ancak ayırıcılar sisteme başka bir potansiyel arıza noktası eklediğinden, ayırıcılar kullanılırken dikkatli olunmalıdır. En kötü durumda, CPU FAN'ındaki ayırıcı hatalara yol açabilir:

Örneğin soğutucunun termal teması hatalı olabilir, fan yanlış bağlanmış olabilir veya soğutucu arızalı olabilir.

1713496952517


Kasa fanları toplamda bir amperden daha az bir akıma ihtiyaç duyulduğu sürece CPU OPT'ye sorunsuz bir şekilde bağlanabilmektedir. Bazı anakartlar CPU OPT aracılığıyla CPU FAN'ından daha fazla güç sağlayabilir.

Bu nedenle ek güçten yararlanıp yararlanamayacağınızı görmek için anakartınızın kullanım kılavuzuna bakmanız önerilir. Bunun olası bir alternatifi, SATA güç kablosu gibi harici bir güç kaynağı kullanan bir fan hub'ı olabilir.

AIO su soğutucularını kurarken doğru bağlantıyı sağlamak için üreticinin talimatlarını dikkatlice okumak önemlidir. İki adet 4 pinli başlığın bulunduğu çoğu durumda, biri fanlar için, diğeri ise pompa içindir.

Fan başlığının CPU FAN'a ve pompa başlığının anakart üzerindeki AIO-PUMP konektörüne bağlı olduğundan emin olun. Anakartınızda AIO-PUMP bağlantısı yoksa CPU OPT ile bağlantının mümkün olup olmadığını görmek için üreticinin talimatlarını kontrol edin.

Hem CPU FAN hem de CPU OPT, sisteminizin düzgün çalışması için olduğu kadar soğutmada da önemli roller oynar. Bu bağlantıların doğru kullanımı bilgisayarınızın optimum performansına ve kararlılığına katkıda bulunur.
 

Ekli dosyalar

  • 1713496845522.png
    1713496845522.png
    364.8 KB · Görüntüleme: 0

Konuyu görüntüleyenler

Geri
Üst