Web Hocası Forumu, bilgisayar dünyasındaki en son gelişmeleri tartışmak ve deneyimlerinizi paylaşmak için ideal bir platformdur.
Web Hocası Forumu, bilgisayarlar, Web yazılımlar ve donanımlar hakkında bilgi alışverişi yapabileceğiniz ve diğer teknoloji tutkunlarıyla etkileşime geçebileceğiniz dinamik bir topluluğa ev sahipliği yapmaktadır.

İnceleme AMD Ryzen Pro 8000 serisi işlemcilerini tanıttı

Admin Çevrimdışı
Katılım
1 Nis 2024
Mesajlar
110
Çözümler
2
Tepkime puanı
17
Puanları
18
AMD bugün Ryzen Pro portföyünü duyurdu ve Hawk Point' 8040 serisini ticari dizüstü bilgisayar ve iş istasyonu kullanıcılarına sunarken aynı zamanda ticari masaüstü bilgisayarlar için Ryzen 8000 Phoenix APU modellerini sundu.

Geçmişte de gördüğümüz gibi Pro serisi, AMD'nin mevcut tüketici odaklı işlemci modellerini temel alıyor ancak bunları ticari pazara uyarlayan ek özelliklerle birlikte geliyor. Bu işlemcilerin tüketici versiyonları ile AMD, yapay zeka işleme sinir işleme birimini (NPU) mobil ve masaüstü bilgisayar pazarına getiren ilk x86 şirketi oldu. Aynı yapay zeka hızlandırma özellikleri şimdi ticari kullanıcılara da sunuluyor ve AMD'nin dizüstü bilgisayarlar ve iş istasyonları için NPU'larla donatılmış profesyonel CPU'larla ilk olma iddiasını ortaya koymasına olanak tanıyor.

1713638523112

AMD'nin dahili XNDA motoru NPU'ya güç veriyor ve şirket, mobil işlemcilerinin 16 TOPS NPU performansıyla Intel'in rakip Core Ultra işlemcilerine karşı avantajlı olduğunu ve Meteor Lake NPU'nun 11 TOPS performansını geride bıraktığını belirtiyor. AMD ayrıca, hem CPU hem de GPU yapay zeka işlem gücünü içeren genel sistem TOPS değerinde de Intel'in 34 TOPS değerine kıyasla 39 TOPS ile liderliğini koruyor. AMD'nin masaüstü Ryzen 8000 APU'ları ayrıca 16 TOPS sağlayan dahili bir NPU motoruna sahipken, Intel henüz masaüstü bilgisayarlar için entegre bir yapay zeka motoruna sahip bir işlemci piyasaya sürmedi.

1713638581362

Özellikle, ne AMD ne de Intel'in çipleri Microsoft'un NPU'dan 45 TOPS performans için yeni nesil AI PC gereksinimini karşılamıyor, ancak her iki şirket de sırasıyla Strix Point ve Lunar Lake adlı yeni nesil çiplerinin bu çıtayı karşılayacağını söylüyor. 45 TOPS gereksinimi, Microsoft 'un Copilot'un yapay zeka unsurlarını yerel olarak çalıştırmasını sağlamak içindir ve bu işlevi etkinleştirmek için gelecekteki bir Windows güncellemesinin mevcut AMD ve Intel işlemci nesilleri ile nasıl sonuçlanacağı açık değildir. Qualcomm'un Snapdragon X Elite Arm çipleri, yıl ortasında NPU'sundan 45 TOPS performans ile piyasaya sürülecek. Apple'ın M3 işlemcileri 18 TOPS NPU performansı sağlıyor ancak Microsoft'un gereksinimlerinden etkilenmedikleri açık.
 

Konuyu görüntüleyenler

Geri
Üst